Każda firma, a także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w Polsce zobowiązane są do prowadzenia ewidencji operacji gospodarczych. W zależności od profilu prowadzonej działalności można zdecydować się na wybór jednego z modeli ewidencji.

Wyróżniamy dwa modele prowadzenia operacji gospodarczych – księgowość uproszczoną oraz pełną księgowość. Ta druga dotyczy przede wszystkim dużych przedsiębiorstw, których obowiązkiem jest ukazanie pełnego obrazu sytuacji finansowej firmy.

Czym jest pełna księgowość?

Niektórym osobom, które dopiero podjęły decyzję o prowadzeniu własnej firmy, niewiele może mówić potoczne określenie pełna księgowość. Pod tym pojęciem rozumiemy system ewidencji, który ukazuje pełen obraz sytuacji finansowej danego przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy korzystają z niego w firmach, które generują duże zyski i na co dzień obracają dużymi kwotami. W ramach pełnej księgowości prowadzi się księgi rachunkowe, które dają pełne światło na kwestie finansowe danej firmy. Pomagają również uniknąć podejrzeń o nieuczciwe prowadzenie przedsiębiorstwa. Krótko mówiąc, są transparentnym świadectwem uczciwej działalności.

Ekonomiści nie mają wątpliwości, że pełna księgowość jest najdokładniejszym, rzetelnym i precyzyjnym sposobem prowadzenia ewidencji związanej z finansami. Dla osób, które nie mają szerokiej wiedzy z zakresu rachunkowości i księgowości ten model może wydawać się niezwykle skomplikowany. Niemniej zawsze można skorzystać z doświadczenia i wiedzy fachowców, którzy w danym przedsiębiorstwie zajmą się prowadzeniem tego niezwykle odpowiedzialnego działu.

Kto zatem jest zobowiązany do prowadzenia pełnej księgowości? Mowa o następujących podmiotach, takich jak:

  • spółki akcyjne,
  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółki komandytowe,
  • spółki komandytowo-akcyjne.

W tym miejscu należy jeszcze zaznaczyć, że przedsiębiorca, który przekroczył limit przychodu 2 000 000 euro w roku poprzednim, jest także zobowiązany do prowadzenia pełnej księgowości, mimo że wcześniej korzystał przykładowo z uproszczonej księgowości. Dodać jeszcze trzeba, że co roku, w pierwszych dniach października Narodowy Bank Polski przelicza dokładnie ten limit na złotówki według aktualnego tego dnia kursu polskiego złotego.

Od jakiej kwoty należy przejść na pełną księgowość? Limit 2024

Jeśli prowadzisz jedną z wcześniej wspomnianych spółek, takich jak: akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytową, komandytowo-akcyjną lub jednoosobową działalność gospodarczą,

ale przychód Twojej firmy przekroczył 2 000 000 euro, musisz prowadzić pełną księgowość.

W pierwszych dniach października 2023 roku, a dokładnie 2 października na podstawie kursu euro z tego dnia, limit przychodu netto, który zobowiązuje do prowadzenia pełnej księgowości wyniósł w przeliczeniu na złotówki 9 218 200 zł w 2024 roku. Średni kurs euro ustalony na pierwszy dzień roboczy października 2023 roku wyniósł 4,6091 zł. To znacznie niższy kurs, który obowiązywał w 2023 roku (4,8272 zł).

Księgi rachunkowe przy pełnej księgowości

Podmioty gospodarcze, które są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości, muszą być przygotowane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Co dokładnie składa się na księgi rachunkowe?

To przede wszystkim księga główna, w której znajduje się zestawienie obrotów i sald przypisanych do niej kont bankowych. Do tego zaliczamy jeszcze księgi pomocnicze wraz z zestawieniem sald przypisanych do nich kont bankowych. Ponadto do ksiąg rachunkowych zaliczamy dziennik oraz inwentarz składników aktywów i pasywów.

W przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych przedsiębiorcy mają dwa rozwiązania. Pierwsze jest takie, że w danej firmie prężnie działać będzie dział księgowości, który zajmie się sporządzaniem pełnej dokumentacji finansowej.

Drugie rozwiązanie to zlecenie prowadzenia ksiąg rachunkowych profesjonalnym firmom księgowym i rachunkowym. Jako to możliwe? Wynika to z faktu, że księgi rachunkowe mogą być prowadzone w formie elektronicznej. Wystarczą do tego odpowiednie programy, które umożliwiają prowadzenie takich systemów.

Kogo dotyczy księgowość uproszczona?

Nie wszystkie podmioty gospodarcze muszą prowadzić pełną księgowość. Bardzo duża część polskich przedsiębiorstw zgodnie z obowiązującymi przepisami może prowadzić uproszczoną księgowość, jako sposób ewidencji.

Ta metoda ewidencji jest uzależniona od profilu działalności gospodarczej. Z tej formy skorzystać mogą między inny: osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie.

Prowadzenie uproszczonej księgowości jest dużo prostsze niż pełnej księgowości. Dane przedsiębiorstwo może zdecydować się na jedną z form prowadzenia ewidencji, takich jak: księga przychodów i rozchodów, karta podatkowa lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W przypadku pierwszej wspomnianej formy przedsiębiorstwo rozlicza się na podstawie podatku 17% i 32% lub tak zwanego podatku liniowego 19%. Karta podatkowa polega natomiast na odprowadzaniu stałej kwoty ustalonej przez odpowiedniego naczelnika Urzędu Skarbowego. Niestety ta forma jest przeznaczona dla wąskiego grona przedsiębiorców. Można zdecydować się także na ryczałt od przychodów, w którym dana firma odprowadza stałą składkę, a podatek odliczany jest od wysokości przychodu.

Podsumowując, pełna księgowość wymaga rzetelnej i dokładnej pracy doświadczonych księgowych, którzy będą sprawnie prowadzić całą dokumentację finansową. Z kolei prowadzenie tak zwanej małej księgowości jest znacznie prostsze.

W obu przypadkach można skorzystać z wiedzy i umiejętności pracowników biur rachunkowych, którzy zajmą się pełnym rozliczeniem finansów danego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią rachunkowości, czyli GOLDEN TAX – Biuro Rachunkowe. Jesteśmy profesjonalną firmą działającą prężnie od kilku lat.

Zapewniamy wszechstronne wsparcie, rzetelną i terminową obsługę wszystkich klientów niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności czy wielkości przedsiębiorstwa!

Przeczytaj również:

Księga przychodów i rozchodów - czym jest i jak ją prowadzić?

Jak wybrać biuro rachunkowe dla Twojej firmy?

Co to jest saldo księgowe?

 

Adres

Kontakt

Napisz do nas

Kancelaria GOLDEN TAX

01-466 Warszawa

ul. Bolkowska 2D/41

Tel. 505 809 787

Tel. 22 412 10 95

E-mail: kancelaria@goldentax.com.pl

misja goldentaxuprawnienia mfpolisa OC dla biur księgowych