Rozliczenie PIT to obowiązek każdego, kto w ubiegłym roku osiągnął przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Fiskus wyraźnie wskazuje terminy, w których należy dokonać rozliczeń, a także sposób, w jaki trzeba to zrobić.

Sprawdź szczegóły dotyczące tej procedury i zadbaj o dopełnienie formalności na czas.

Do kiedy należy rozliczyć PIT 2023 za 2022 rok?

Płatnikiem podatku dochodowego jest podmiot zobowiązany do obliczenia i pobrania od podatnika podatku oraz do wpłacenia go we właściwym terminie urzędowi skarbowemu. Może to być pracodawca lub osoba prowadząca własną działalność.

Z początkiem nowego roku dany podmiot przekazuje również pracownikowi PIT-11. Jest to deklaracja, w której są wskazane:

  • dochody uzyskane przez pracownika,
  • zaliczki na poczet podatku dochodowego odprowadzone do urzędu skarbowego,
  • przychody,
  • koszty uzyskania przychodów,
  • dane płatnika,
  • dane pracodawcy.

Pracodawca ma przekazać do urzędu skarbowego formularz dotyczący każdej z zatrudnionych osób do końca stycznia. Pracownicy mają otrzymać deklarację do końca lutego.

Należy również pamiętać, że PIT-11 to niejedyny rodzaj formularza związanego z podatkiem dochodowym. Poniżej przedstawiamy inne rodzaje deklaracji PIT za 2022 rok i źródła dochodów zobowiązujące do ich złożenia.

PIT-28 – dochody osiągnięte z działalności gospodarczej, w której przedsiębiorca jest opodatkowany podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych.

PIT-36 – dochody osiągnięte z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.

PIT-36L – dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym.

PIT-37 – dochody osiągnięte z tytułu pracy, umowy zlecenia, umowy o dzieło, emerytury, renty.

PIT-38 – dochody ze zbycia kapitałów pieniężnych.

PIT-39 – dochody ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych w ciągu 5 lat od ich nabycia bądź wytworzenia.

Każda deklaracja PIT wskazana powyżej powinna zostać złożona w urzędzie do 2 maja 2023 roku. Co zrobić, jeśli termin zostanie przekroczony? Od razu, kiedy to zauważysz, złóż deklarację i skorzystaj z instytucji czynnego żalu.

Na czym ona polega? To dobrowolne przyznanie się do naruszenia przepisów podatkowych, które pozwala na uniknięcie związanej z tym kary.

Dowiedz się również:

Jak rozliczyć podatek VAT? Wszystko o podatku od towarów i usług

Rozliczanie na zasadach ogólnych - czym jest i dla kogo?

Przychód, obrót, dochód - czym się różnią?

Jak można rozliczyć PIT?

Podatnik może złożyć zeznanie podatkowe na dwa sposoby: przez Internet lub w urzędzie skarbowym. Należy dobrać konkretną opcję do swoich możliwości oraz preferencji. Deklaracja, bez względu na sposób złożenia, będzie rozpatrzona w tym samym trybie i zyska taką samą moc prawną.

Warto jednak pamiętać, by nie czekać z dopełnieniem formalności do ostatecznego terminu rozliczenia. W tym czasie serwery stron rządowych są przeciążone, więc może się okazać, że nie uda się wypełnić dokumentów w wyznaczonym czasie. Jednocześnie kolejki w urzędach skarbowych są wyjątkowo długie, dlatego możesz nie zdążyć.

Rozliczanie PIT przez Internet

Rozliczenie zeznania podatkowego przez Internet pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Możesz przeprowadzić procedurę, gdzie chcesz i kiedy chcesz.

E-PIT to automatyczne roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Jest przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową i Ministerstwo Finansów. Możesz z niego skorzystać na stronie www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit.

Aby rozliczyć PIT przez Internet będzie Ci potrzebny profil zaufany, dostęp do aplikacji mobilnej mObywatel lub dane podatkowe.

Pamiętaj tylko, żeby sprawdzić, czy uzupełniane informacje zgadzają się ze stanem faktycznym i czy zawierasz w nich przysługujące Ci ulgi (np. związane z termomodernizacją budynku). Po wszystkim zatwierdź i wyślij wniosek, a także sprawdź, czy otrzymałeś potwierdzenie finalizacji procedury.

Rozliczanie PIT w urzędzie skarbowym

Nie każdy podatnik ma dostęp do rozliczenia online. Do urzędu skarbowego – właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania – możesz udać się bez wcześniejszego umawiania spotkania. Pamiętaj, by mieć ze sobą właściwą deklarację oraz dowód tożsamości. Na miejscu postępuj zgodnie ze wskazówkami urzędników, a cała procedura przebiegnie szybko i sprawnie.

Powinieneś wypełnić PIT w domu, a w urzędzie jedynie złożyć go we wskazanym do tego miejscu. Jeśli będziesz miał pytania, skonsultuj się z pracownikami urzędu, którzy pomogą Ci rozwiać wątpliwości. Na rozliczenie rocznego podatku masz sporo czasu, ale jeśli chcesz jak najszybciej uzyskać zwrot podatku, od razu złóż deklarację.

Rozliczanie PIT z działalności gospodarczej

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, powinieneś rozliczyć PIT do 2 maja 2023 roku. Pamiętaj, by nie przekraczać tego terminu i tym samym nie narażać się na odpowiedzialność karno-skarbową za to, że nie zrobisz tego w terminie.

Jako przedsiębiorca możesz złożyć deklarację osobiście lub poprzez system internetowy. Jeśli jednak masz wątpliwości co do stawki podatku lub innych aspektów formalnych, skorzystaj z usług biura księgowego. Jego pracownicy wypełnią PIT za Ciebie i zajmą się rozliczeniami. Dzięki ich pomocy unikniesz stresu, błędów, a także zadbasz o dochowanie urzędowych terminów.

Dowiedz się również:

Jakie są obowiązki podatkowe przy zawieszaniu i wznawianiu działalności gospodarczej?

Na czym polega podatek liniowy oraz jakie ma wady i zalety?

Jak zarejestrować działalność gospodarczą krok po kroku?

 

Adres

Kontakt

Napisz do nas

Kancelaria GOLDEN TAX

01-466 Warszawa

ul. Bolkowska 2D/41

Tel. 505 809 787

Tel. 22 412 10 95

E-mail: kancelaria@goldentax.com.pl

misja goldentaxuprawnienia mfpolisa OC dla biur księgowych