Prowadzenie rozliczeń i dokumentacji pracowniczej wymaga czasu i specjalistycznej wiedzy. Naliczanie wynagrodzeń, wyliczanie zaliczek na podatki, obsługa deklaracji ZUS-owskich… Przedsiębiorców od tego typu czynności może rozboleć głowa. Na szczęście mogą się nimi zająć eksperci.

Tak, o dziwo istnieją na tym świecie ludzie, którzy z księgowością są za pan brat. Co więcej, świetnie znają się na tym, co robią, i wykorzystują tę wiedzę, aby pomagać innym organizacjom. 

Dowiedz się, czym właściwie jest outsourcing kadr i płac i czy sprawdzi się w Twojej firmie.

outsourcing kadr i płac

Co to jest outsourcing kadr i płac?

Outsourcing kadr i płac to złożona usługa, która zdejmuje z Twoich barków ciężar odpowiedzialności za kwestie związane z zatrudnianiem, wynagrodzeniami i rozliczeniami Twoich pracowników. 

Jest to alternatywa dla tworzenia działu kadrowego w Twojej firmie - w większości przypadków znacznie bardziej opłacalna. Chodzi tu po prostu o przekazanie obsługi kadrowo-płacowej firmie zewnętrznej. W praktyce najczęściej zajmują się tym doświadczone biura księgowe. 

Czym dokładnie zajmują się firmy świadczące outsourcing kadr i płac?

Zatrudniasz wielu pracowników? Wykorzystujesz różne rodzajów umów? Twoja firma posiada kilka filii? Doskonale wiesz więc zapewne, że w sprawach płacowo-kadrowych łatwo się pogubić. Zwłaszcza, że przepisy wciąż się zmieniają i wymagają stałego aktualizowania wiedzy. 

Właśnie dlatego potrzebne są takie usługi, jak outsourcing kadr i płac. W jego ramach biura księgowe oferują:

 • naliczanie wynagrodzeń,
 • sporządzanie list płac pracowników,
 • prowadzenie ewidencji czasu pracy,
 • przygotowanie miesięcznych deklaracji podatku dochodowego oraz opłacanie zaliczek na poczet tego podatku,
 • przygotowywanie rozliczeń rocznych,
 • prowadzenie akt osobowych pracowników,
 • przygotowywanie umów, wystawianie świadectw pracy, prowadzenie ewidencji urlopowej,
 • wyliczanie składek ZUS oraz sporządzanie i wysyłanie niezbędnych deklaracji,
 • wsparcie w razie kontroli z Urzędu Skarbowego, Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) oraz ZUS.
 • sporządzanie raportów. 


Dokładny zakres zadań, które powierzasz firmie zewnętrznej, ustalisz przed rozpoczęciem współpracy. Będzie się on bowiem różnić w zależności od Twoich potrzeb i specyfiki biznesu. Chodzi tu np. o to, na podstawie jakich umów zatrudniasz pracowników oraz w jakich krajach prowadzisz działalność.

Kadry i płace - wady i zalety outsourcingu

Zastanawiasz się, czy outsourcing kadr i płac to dobry pomysł? Nie masz pewności, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmie?

Przekazanie obsługi kadrowo-płacowej firmie zewnętrznej to bardzo korzystny wybór - ze względów ekonomicznych, ale nie tylko. Zapoznaj się z zaletami i wadami outsourcingu i przekonaj, czy wdrożysz go w swojej organizacji. 

Zalety outsourcingu 

Outsourcing to liczne korzyści dla Twojej firmy. Możesz spodziewać się:

 • Oszczędności pieniędzy. Jest to związane z brakiem konieczności zatrudniania pracowników zajmujących się obsługą kadrowo-płacową. Zazwyczaj takie działy tworzy w końcu kilka osób o różnych umiejętnościach - to koszt minimum kilkunastu tysięcy miesięcznie.
 • Oszczędności czasu. Odczujesz to zwłaszcza, jeżeli do tej pory sam zajmowałeś się sprawami kadrowymi w Twojej firmie. Eksperci, dzięki swojej wiedzy, działają błyskawicznie.
 • Poprawności wszelkich rozliczeń. Biura księgowe korzystają nie tylko ze swojej wiedzy, ale także profesjonalnych programów, które eliminują ryzyko wystąpienia błędów ludzkich.
 • Możliwości rozwoju swojego biznesu. W czasie, gdy specjaliści zajmują się kwestiami kadrowymi, Ty możesz skupiać się na innych aspektach funkcjonowania Twojej firmy - np. pozyskiwaniu klientów.
 • Braku stresu związanego z kontrolami. W razie kontroli Twoją firmę będą reprezentować doświadczeni specjaliści. 
 • Dostępu do wiedzy eksperckiej. Outsourcing kadr i płac to również optymalizacja wielu procesów związanych z zatrudnieniem w Twojej firmie. W razie potrzeby możesz prosić o darmowe konsultacje. 

Wady outsourcingu 

Czy outsourcing ma jakieś wady? Jedynie takie, że osoby, które będą zajmować się obsługą kadrowo-płacową w Twojej firmie, nie będą pracować w pokoju obok. W dobie pracy zdalnej nie powinno to jednak stanowić problemu.

W razie potrzeby zawsze możesz spotkać się osobiście z ekspertami z biura księgowego i poprosić o raport czy po prostu przesłanie danych finansowych. Otrzymasz także dostęp do bezpłatnych konsultacji. 

Podsumowanie

Decyzja o przekazaniu obsługi kadrowo-płacowej Twojej firmy to bardzo ważny krok, który może przyspieszyć rozwój Twojej firmy. Zdejmiesz dzięki temu ze swoich barków ciężar przeprowadzania rozliczeń Twoich pracowników - i to bez konieczności budowania własnego działu kadr. To wszystko przekłada się na spore oszczędności, ale pozwala także skupić się na realizacji celów strategicznych w Twojej organizacji. 

Jesteś zainteresowany wdrożeniem outsourcingu kadr i płac w Twojej firmie? Współpraca z biurem księgowym GOLDEN TAX to gwarancja poprawnych rozliczeń i satysfakcji - zarówno Twojej, jak i Twoich pracowników. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu.

Adres

Kontakt

Napisz do nas

Kancelaria GOLDEN TAX

01-466 Warszawa

ul. Bolkowska 2D/41

Tel. 505 809 787

Tel. 22 412 10 95

E-mail: kancelaria@goldentax.com.pl

misja goldentaxuprawnienia mfpolisa OC dla biur księgowych